Тема: Україна- незалежна держава.
Мета: поглибити
знання учнів про нашу державу - Україну, господарську діяльність і природні
скарби країни, формувати національну
свідомість, розвивати пізнавальний інтерес, виховувати любов до рідної країни,
почуття гордості за нашу державу.
Обладнання: карта
України, картки із завданням,
комп’ютер для перегляду презентації, «калинові» листочки для побажань.
Тип уроку: урок-конференція
Хід уроку
І. Організація класу
- Діти,
сьогодні в нас незвичайний урок. а урок-конференція і знаходимо ми не в
звичайному класі, а в конференц-залі. І ви не просто учні, а наукові
спеціалісти: географи, історики, семіотики, філологи. Наші гості - журналісти,
які будуть запитувати і фіксувати. Успіх
нашої конференції залежить від вчених-доповідачів.
Перш,
ніж ми почнемо роботу, я хочу звернути вашу увагу на вже відомі вам поняття:
конференція, семіотика, філологія, історія, географія.
Наука - це система
достовірних знань про об’єктивні закони
розвитку природи і суспільства.
Конференція - збори, наради
представників громадських та наукових організацій.
Історія – наука, яка вивчає процеси розвитку
суспільства, що відбувалися у минулому.
Географія — наука, що вивчає природу Землі, населення та його господарську
діяльність.
Філологія - наука, що вивчає мову й літературу якогось
народу.
Створення емоційного настрою.
Девіз нашої конференції: ( на
дошці)
Навчатися на відмінно
Бажаю вам віднині.
Батькам своїм на радість,
На славу Україні.
ІІ. Актуалізація опорних знань
учнів
-
Над яким розділом ми працюємо? (Людина в суспільстві).
- Так що ж
таке суспільство?
(Суспільство - це об’єднання людей,
які взаємодіють, залежать один від одного).
- А ще, це
велика група людей, об’єднаних спільною історією, культурою, законами. Чи може
бути сім’я, шкільний колектив, друзі
частиною суспільства? (Так, може).
Запам’ятайте! Людину творить країна, де
вона народилася, але й країну створюють люди, які в ній живуть. Суспільство
досягає найвищого розвитку, коли складається з освічених і культурних людей,
які прагнуть робити добро іншим, розвивають свою країну і себе особисто.
ІІІ. Робота над темою уроку. (Слайд 1-3)
1. Повідомлення теми уроку
Є багато країн на Землі,
В них озера, річки і долини -
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди - Батьківщина.
- Тож, напевно, ви здогадалися, про
що йтиме мова на нашій зустрічі? (Про нашу Батьківщину).
Тема нашої конференції: «Україна – незалежна держава». (Слайд 4)
- Щасливі ми, що народилися і живемо на
такій чудовій мальовничій землі, в нашій славній Україні.
Тут жили наші діди, прадіди, тут народилися наші батьки - тут корінь роду
українського, що сягає своєї давнини.
2. Вправа
«Асоціативний кущ» на дошці
- Які слова та
фрази спадають на думку, коли чуєте, бачите слово «Україна»?
РІДНА МАМА СОНЦЕ
ЛЮБИТИ ЗЕМЛЯ
УКРАЇНА
НАЙКРАЩА МІСТА
СЕЛА ЛІС РІЧКА
(Батько, хліб-сіль, батьківська хата, колиска, домівка, сорочка-вишиванка. рушник, калина,
верба і т.д.).
- А які означення можна дібрати до слів Батьківщина і Україна? (Рідна, далека, люба, мила,
неозора, незалежна, єдина);
- Отже, як бачите, скільки слів
лине до нашого серця, коли ми говоримо про нашу Україну. Кожна людина найбільше любить той край, де
народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про
неї найкраще. Подивіться уважно на карту України. Що ви знаєте про
Україну? Про це зараз розкажуть
спеціалісти-географи. Надаємо їм слово.
3.
Повідомлення учнів про Україну як державу
1)
Україна - це велика незалежна держава в
Східній Європі, що межує з Росією, Білоруссю, з Польщею, Словаччиною, з
Угорщиною, Румунією та Молдовою.
Південна частина України омивається Чорним і Азовським морем. За територією -
Україну можна порівняти із Францією. По території України протікає одна з
найбільших річок Європи - Дніпро.
Загальна протяжність - 2201
км . Дніпро бере початок у Росії, тече через усю
Білорусь, але найбільша його протяжність по території України - 981 км . Річок в України
налічується 73 тисячі.
2)
Найбільші гори на заході України - Карпати, які простяглися по довжині більш
ніж на 270 км
і по ширині 100-110 км . Найвища точка Карпат - Говерла (2061 м ). На півдні країни -
Кримські гори. Найбільше озеро Ялпуг в Одеській області. Найглибше озеро
Світязь, що на Волині. В Україні понад тисячу міст.
4. Повідомлення учнів про господарську
діяльність і природні скарби України.
(Робота з фізичною картою України)
1) В
Україні багатий рослинний світ і родючі землі, все це сприяє розвитку різних
напрямків господарства. В різних
областях України вирощують зернові культури, цукрові буряки, картоплю,
соняшник, кормові культури. На півдні країни вирощують виноград. Розвиваються
скотарство, свинарство, вівчарство.
2)
Найбільше багатство – корисні копалини. Родовища кам’яного вугілля є на
Донбасі, у Львівській, Волинській областях. У Криворіжжі видобувають залізну
руду. У західних областях країни видобувають буре вугілля. В Україні є родовища нафти і газу.
3) В
Донбасі, в Криму і Закарпатті добувають
сіль. На Поліссі є великі запаси торфу. На Київщині, Житомирщині, в західних областях є родовиша
граніту, мармуру, кварцу.
4) На
заводах Харкова випускають трактори,
тепловози, гірниче устаткування, різні верстати, електроприлади. У місті
виробляють тканини, одяг, взуття. Львів славиться чудовими автобусами і
кондитерською фабрикою «Світоч».
5) На
підприємствах міста Луцька виробляють
тканину, шкіру, електроапаратуру. У Рожищі, що на Волині, є завод, де
виготовляють тверді сири. Деякі види сортів сиру визнані найкращими у Європі.
5. Робота в групах
|
|
- Український народ дуже влучно
передавав свою любов до рідної землі у
народній творчості. Зараз завдання для кожної групи
спеціалістів відновити прислів’я
і пояснити його значення. (Складання
прислів’я із окремих слів)
|
|
·
Людина без
Вітчизни, як соловей без пісні.
·
Всюди добре, а
вдома найкраще.
·
У рідному краї
і бур’янець пахне.
·
Та земля
мила, де мати народила.
6. Розповідь вчителя
- Наші предки залишили нам у
спадок багату землю, свою історію, культуру, звичаї, традиції. А наше завдання
- зберегти цей скарб і примножити його, та перш за все, ми повинні добре
вивчати й пізнавати минуле нашого народу.
У кожного народу Це замки і музеї,
Історія своя. Собори і
церкви…
І треба її знати, Ми вдячні
нашим предкам,
Так розумію я… Що пам’ятки нам
зберегли,
Розкажуть про минуле І треба, щоб потомкам
Нам різні пам’ятки. Ми їх передали.
Слайд 7
- Продовжуть
нашу зустріч спеціалісти-історики. Вони
допоможуть нам здійснити мандрівку у
минуле. (Історик – це людина, яка займається наукою про загальний
розвиток того чи іншого народу, країни або суспільства). А спеціалісти-філологи
можуть приймати участь упродовж всієї нашої роботи.
7. Повідомлення учнів про минулий і
сучасний Київ слайд 8
1) Відгадування загадки
У нім найкращі в світі
Каштани знамениті.
Ну хто з вас здогадається,
Як місто називається?
Будинки тут високі,
Дніпро тече широкий.
Ну хто з вас здогадається,
Як місто називається?
Віддавна – це столиця,
Столиця білолиця.
Ну хто з вас здогадається,
Як місто називається?
(Київ)
2)
Особливо розповсюдженою є легенда про заснування Києва, про трьох братів і їх
сестру Либідь.
Колись на
місці, де зараз стоїть Київ, були гори укриті густим лісом, а під горами
протікала велика ріка Дніпро. Одного разу прийшли сюди три брати Кий, Щек і
Хорив та сестра їх Либідь. Сподобалось їм це місце і вирішили вони тут
побудувати місто, яке назвали на честь старшого брата – Київ. А київські гори було названо на честь двох
молодших братів - Щекавицю і Хоревицю.
3) Те
забудоване місце обгородили гострокіллям, щоб перешкодити ворогам потрапити до
міста. У давні-прадавні часи Київ
складався з двох міст – Верхнього
та Нижнього. У Верхньому, огородженому з усіх
боків, жив князь та заможні городяни, потрапити сюди можна було тільки через
ворота, які охороняла сторожа. Київ мав троє воріт. Головні ворота називали
Золотими. Захищали Київ і бойова князева дружина, і прості люди, ремісники, що
жили в Нижньому місті, біля Дніпра. Це були мужні воїни, які героїчно боронили
рідний край.
4) Сьогодні Київ – найбільше місто
України, її столиця. Київ названий одним з найзеленіших міст нашої
країни. Місто стоїть на річці Дніпро. Це дуже красиве
місто. У ньому багато широких вулиць і
проспектів, площ і парків. Є в Києві
багато заводів та інститутів, музеїв, театрів та бібліотек.
5) Київ сьогодні зачаровує людей красою
золотоверхих храмів. Це Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Михайловський,
Володимирський, Успенський, Андріївський собори, Золоті ворота та інші. Але
багато пам’яток старовини не збереглося до наших днів.
6) Найкрасивіша вулиця Києва – Хрещатик. Там, де простягнувся Хрещатик, в давнину був глибокий яр, посередині якого
протікав струмок, а навколо шумів
густий ліс. Яр цей називався Хрещатим. Від нього й пішла
назва вулиці.
7)Широкий, просторий Хрещатик із
зеленими алеями каштанів, які були привезені із Парижа. Каштан є символом міста і його листок зображено на гербі Києва. . На Хрещатику
завжди людно, тут люблять відпочивати кияни та
гості міста.
В цьому році (2015) 30 травня Київ святкуватиме свою
1533 річницю від заснування.
-
А тепер розгадаємо, що є символом нашого
головного міста.
1.Хто заснував місто Київ?
2.Головна вулиця міста.
3. Як ми відносимось до історії міста?
4. Що вирішили побудувати князі на
горі?
5.Де в Києві можна подивитися виставу?
6.Хто такі були Кий, Щек і Хорив?
7. Як звали їх сестру?
-Тепер згори до низу прочитайте , що є символом Києва.(слайд 9)
Київ
Сивий Київ, на
Дніпрі
Найстаріший між
містами, –
Сяє, блискає з
гори
Золотими
куполами.
Пам'ятає він
чимало:
Бачив протягом
віків
І загарбницькі
навали,
І хоробрість
козаків...
Тут збулись про
волю мрії,
Тут у вихорі
подій
В славі
розцвітає Київ –
Давній і завжди
новий.
- Дякую нашими історикам за такі цікаві
розповіді про нашу столицю.
8. Фізкультхвилинка. «Гра з хусточками»
(На столі коробка з жовтою та блакитною хусточками. Вчитель пропонує дітям бути уважними і як тільки у нього в руках з’явиться жовта хусточка або синя виконувати рухи під музику. Жовта хустка - сонечко (руки до гори, покрутитися), синя –струмочки (руки вперед, покачування із сторони в сторону).
- До слова запрошуються наші
філологи.
Спробуйте пояснити значення слова
«незалежна» слайд10
-
Робота за
підручником
-
Підсумки
читання слайд 11-12
-
Давайте
прослідкуємо як починалась наша незалежність?Слайд 13-16
9. Розповідь вчителя про державну мову України Слайд 17
1) Державною мовою в Україні є українська мова. Державна мова - це
візитна картка держави. Якою є візитна картка, такою і є держава. Немає
мов кращих чи гірших. Але є мова держави, яку треба поважати, оберігати,
захищати. Вона у нас
є. Ніжна, ласкава, мелодійна, неповторна, співуча, калинова. Це наш скарб. Берегти і
шанувати слово материнське - не просте обов'язок, а святе наше завдання.
2) Чому ж сьогодні в
Незалежній Україні постає питання про другу державну мову? Що заважає,
всім, хто живе на Україні, знати українську мову,
користуватися нею? Державна мова у нас одна, а інші мови нехай розвиваються
поруч. Мова наша - це джерельна вода і
хліб. У ній - вся історія України. Без
рідної мови неможлива любов до України.
Правильно й чисто говорити своєю
рідною мовою повинен кожний. Не цурайтеся рідної мови і запам'ятаймо: Українська
Держава, отже, українська мова. Нею треба не лише говорити, нею треба жити.
3) Найбільше і найдорожче добро в кожного народу - це його мова, та жива схованка людського
духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої
сподівання, розум, досвід і почуття. І де б ми не були, скрізь відчуваємо
поклик рідної землі, хвилюємося до сліз, зачувши рідне слово.
10. Декламування учнями
поетичних рядків про рідну мову
Мова кожного народу
Неповторна і – своя,
В ній громлять громи в негоду,
В тиші трелі солов'я…
Солов’їну, барвінкову,
Колосисту навіки -
Українську рідну мову
В дар дали мені батьки.
Берегти її, плекати
Буду всюди й повсяк час,
Бо ж єдина, так як мати, -
Мова кожного із нас.
В шелесті діброви,
В різноспіві з хащі
Чутно: «Рідна мова –
Від усіх найкраща!»
Нашу мову, діти,
Будемо ж вивчати,
Будемо любити,
Будем добре знати!
Не цурайтесь мови, люди,
Рідного джерельця,
Хай вона струмочком буде,
Хай дійде до серця!
Хай вона в піснях лунає
Кожен день і в свято.
Соловейком хай співає
В українській хаті!
Мово наша дзвінка, кришталева,
Мудра, стигла, солодка зернина.
Якщо є ти – то житиме вічно
Колисковий наш край – Україна.
11. Проблемне питання нашої конференції: Чи потрібна українцям незалежність
і як вони її шанують?
( висловлюються всі групи) Слайд
18-19
12. Творче завданняслайд 20
-
Розкажіть, якою ви хочете бачити свою державу Україну?
- Що ви для неї можете зробити
сьогодні?
- Зараз кожен із вам на
калиновому листочку напише своє побажання для своєї країни. Що ви бажаєте нашій
рідній Україні?(Діти прикріплюють свої
листочки- побажання на карту України.)
ІV. Підведення підсумків 21-24
Наша конференція завершила свою роботу,
оскільки ми обговорили всі заплановані питання. Тож підведемо підсумки.
Любов до
Батьківщини, до рідного краю – це найсвітліші і найвищі почуття. Саме ви, діти, – майбутнє нашої держави. Тож
своїми знаннями, працею, здобутками збагачуйте її. Будьте гідними своїх
предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, шануйте свій
народ і нашу солов’їну мову.
МИ – ЄДИНА КРАЇНА! Незважаючи на усі негаразди,
ми прагнемо одного – спокою, миру та чистого блакитного неба над головою.
(Звучить молитва за Україну)
Casino de Monte Carlo - Mapyro
ВідповістиВидалитиGet directions, reviews and information 하남 출장안마 for Casino 세종특별자치 출장마사지 de Monte Carlo in Monte-Carlo, CA. 속초 출장마사지 The Casino de Monte-Carlo is a popular tourist attraction. 군포 출장마사지 It was 부산광역 출장샵 designed by