середа, 12 жовтня 2016 р.

УКРАЇНА - НЕЗАЛЕЖНА ДЕРЖАВА

Тема:  Україна- незалежна держава.
   Мета: поглибити знання учнів про нашу державу - Україну, господарську діяльність і природні скарби країни,  формувати національну свідомість, розвивати пізнавальний інтерес, виховувати любов до рідної країни, почуття гордості за нашу державу.
  Обладнання: карта України, картки із завданням, комп’ютер для перегляду презентації, «калинові» листочки для побажань.

  Тип уроку: урок-конференція


                                                 Хід уроку

І. Організація класу
   - Діти, сьогодні в нас незвичайний урок. а урок-конференція і знаходимо ми не в звичайному класі, а в конференц-залі. І ви не просто учні, а наукові спеціалісти: географи, історики, семіотики, філологи. Наші гості - журналісти, які будуть запитувати і фіксувати.  Успіх нашої конференції залежить від вчених-доповідачів. 
     Перш, ніж ми почнемо роботу, я хочу звернути вашу увагу на вже відомі вам поняття: конференція, семіотика, філологія, історія, географія.

   Наука - це система достовірних  знань про об’єктивні закони розвитку природи і суспільства.
    Конференція - збори, наради представників громадських та наукових організацій.
 Історія – наука, яка вивчає процеси розвитку суспільства, що відбувалися у минулому.
 Географія — наука, що вивчає природу Землі, населення та його господарську діяльність.
 Філологія  - наука, що вивча­є мову й літературу якогось народу.

 Створення емоційного настрою.
  Девіз нашої конференції: ( на дошці)

   Навчатися на відмінно
   Бажаю вам віднині.
   Батькам своїм на радість,
   На славу Україні.


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
   -  Над яким розділом ми працюємо? (Людина в суспільстві).
   - Так що ж таке суспільство?  (Суспільство - це об’єднання людей, які взаємодіють, залежать один від одного).
  - А ще, це велика група людей, об’єднаних спільною історією, культурою, законами. Чи може бути сім’я, шкільний колектив, друзі  частиною суспільства? (Так, може).
  Запам’ятайте! Людину творить країна, де вона народилася, але й країну створюють люди, які в ній живуть. Суспільство досягає найвищого розвитку, коли складається з освічених і культурних людей, які прагнуть робити добро іншим, розвивають свою країну і себе особисто.


ІІІ. Робота над темою уроку. (Слайд 1-3)

   1.  Повідомлення теми уроку
     Є багато країн на Землі,
     В них озера, річки і долини -
     Є країни великі й малі,
     Та найкраща завжди - Батьківщина.

  - Тож, напевно, ви здогадалися, про що йтиме мова  на нашій зустрічі?  (Про нашу Батьківщину).
Тема нашої конференції: «Україна – незалежна держава». (Слайд 4)
  -  Щасливі ми, що народилися і живемо на такій  чудовій  мальовничій землі, в нашій славній Україні. Тут жили наші діди, прадіди, тут народилися наші батьки - тут корінь роду українського, що сягає своєї давнини.

 2. Вправа «Асоціативний кущ» на дошці
   - Які слова та фрази спадають на думку, коли чуєте, бачите слово «Україна»?

                       РІДНА                  МАМА                СОНЦЕ
                    ЛЮБИТИ                                                       ЗЕМЛЯ
                                               УКРАЇНА

                   НАЙКРАЩА                                      МІСТА

                                    СЕЛА          ЛІС           РІЧКА

  (Батько, хліб-сіль,  батьківська хата, колиска,  домівка, сорочка-вишиванка. рушник, калина, верба  і т.д.).
  - А які означення  можна дібрати до слів Батьківщина  і Україна? (Рідна, далека, люба, мила, неозора, незалежна, єдина);
  - Отже, як бачите, скільки слів лине до нашого серця, коли ми говоримо про нашу Україну.  Кожна людина найбільше любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. Подивіться уважно на карту України. Що ви знаєте про Україну?   Про це зараз розкажуть спеціалісти-географи. Надаємо їм слово.





 3.  Повідомлення  учнів  про Україну як державу                      
    
    1) Україна - це велика незалежна держава в  Східній Європі, що межує з Росією, Білоруссю, з Польщею, Словаччиною, з Угорщиною,  Румунією та Молдовою. Південна частина України омивається Чорним і Азовським морем. За територією - Україну можна порівняти із Францією. По території України протікає одна з найбільших річок  Європи - Дніпро. Загальна протяжність - 2201 км. Дніпро бере початок у Росії, тече через усю Білорусь, але найбільша його протяжність по території України - 981 км. Річок в України налічується 73 тисячі.        
   2) Найбільші гори на заході України - Карпати, які простяглися по довжині більш ніж на 270 км і по ширині 100-110 км.  Найвища точка Карпат - Говерла (2061 м). На півдні країни - Кримські гори. Найбільше озеро Ялпуг в Одеській області. Найглибше озеро Світязь, що на ВолиніВ Україні понад тисячу  міст.

  4. Повідомлення учнів про господарську діяльність і природні скарби України.  (Робота з фізичною картою України)
  1) В Україні багатий рослинний світ і родючі землі, все це сприяє розвитку різних напрямків господарства.  В різних областях України вирощують зернові культури, цукрові буряки, картоплю, соняшник, кормові культури. На півдні країни вирощують виноград. Розвиваються скотарство, свинарство, вівчарство.     
  2) Найбільше багатство – корисні копалини. Родовища кам’яного вугілля є на Донбасі, у Львівській, Волинській областях. У Криворіжжі видобувають залізну руду. У західних областях країни видобувають буре вугілля.  В Україні є родовища нафти і газу.
   3) В Донбасі, в Криму і Закарпатті  добувають сіль. На Поліссі є великі запаси торфу. На Київщині,  Житомирщині, в західних областях  є родовиша  граніту, мармуру,  кварцу.
   4) На заводах  Харкова випускають трактори, тепловози, гірниче устаткування, різні верстати, електроприлади. У місті виробляють  тканини, одяг, взуття.  Львів славиться чудовими автобусами і кондитерською фабрикою «Світоч».
   5) На підприємствах  міста Луцька виробляють тканину, шкіру, електроапаратуру. У Рожищі, що на Волині, є завод, де виготовляють тверді сири. Деякі види сортів сиру визнані найкращими у Європі.

    5.  Робота в групах

-  Український народ дуже влучно передавав свою любов до рідної землі у
 народній творчості.  Зараз завдання для кожної групи спеціалістів  відновити прислів’я і  пояснити його значення. (Складання прислів’я із окремих слів)

·        Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.
·        Всюди добре, а вдома найкраще.
·        У рідному краї і бур’янець пахне.
·        Та земля мила,   де мати народила.     




  6. Розповідь вчителя
    - Наші предки залишили нам у спадок багату землю, свою історію, культуру, звичаї, традиції. А наше завдання - зберегти цей скарб і примножити його, та перш за все, ми повинні добре вивчати й пізнавати минуле нашого народу.
    У кожного народу                            Це замки і музеї,
    Історія своя.                                      Собори і церкви…
    І треба її знати,                                 Ми вдячні нашим предкам,
    Так розумію я…                               Що пам’ятки нам зберегли,
    Розкажуть про минуле                     І треба, щоб потомкам
    Нам різні пам’ятки.                          Ми їх передали.
Слайд 7

-  Продовжуть нашу зустріч спеціалісти-історики.  Вони допоможуть нам здійснити мандрівку у  минуле. (Історик – це людина, яка займається наукою про загальний розвиток того чи іншого народу, країни або суспільства). А спеціалісти-філологи можуть приймати участь упродовж всієї нашої роботи.

7. Повідомлення учнів про минулий і сучасний Київ слайд 8
      1)   Відгадування загадки
   У нім найкращі в світі
   Каштани знамениті.
   Ну хто з вас здогадається,
   Як місто називається?
   Будинки тут високі,
   Дніпро тече широкий.
   Ну хто з вас здогадається,
   Як місто називається?
   Віддавна – це столиця,
   Столиця білолиця.
   Ну хто з вас здогадається,
   Як місто називається?
                                        (Київ)

       2) Особливо розповсюдженою є легенда про заснування Києва, про трьох братів і їх сестру Либідь.
   Колись на місці, де зараз стоїть Київ, були гори укриті густим лісом, а під горами протікала велика ріка Дніпро. Одного разу прийшли сюди три брати Кий, Щек і Хорив та сестра їх Либідь. Сподобалось їм це місце і вирішили вони тут побудувати місто, яке назвали на честь старшого брата – Київ.  А київські гори було названо на честь двох молодших братів - Щекавицю і Хоревицю.   
      3) Те забудоване місце обгородили гострокіллям, щоб перешкодити ворогам потрапити до міста.  У давні-прадавні часи Київ складався з двох міст – Верхнього
та Нижнього. У Верхньому, огородженому з усіх боків, жив князь та заможні городяни, потрапити сюди можна було тільки через ворота, які охороняла сторожа. Київ мав троє воріт. Головні ворота називали Золотими. Захищали Київ і бойова князева дружина, і прості люди, ремісники, що жили в Нижньому місті, біля Дніпра. Це були мужні воїни, які героїчно боронили рідний край.
     4) Сьогодні Київ – найбільше місто України, її столиця.  Київ  названий одним з найзеленіших міст нашої країни. Місто стоїть на річці Дніпро. Це дуже красиве місто.  У ньому багато широких вулиць і проспектів, площ і парків.  Є в Києві багато заводів та інститутів, музеїв, театрів та бібліотек.
    5)  Київ сьогодні зачаровує людей красою золотоверхих храмів. Це Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Михайловський, Володимирський, Успенський, Андріївський собори, Золоті ворота та інші. Але багато пам’яток старовини не збереглося до наших днів.
   6)  Найкрасивіша вулиця Києва – Хрещатик. Там, де простягнувся Хрещатик, в давнину був глибокий яр, посередині якого протікав струмок, а навколо шумів
густий ліс.  Яр цей називався Хрещатим. Від нього й пішла назва вулиці.
   7)Широкий, просторий Хрещатик із зеленими алеями каштанів, які були привезені із Парижа. Каштан є символом міста і його листок зображено на гербі Києва. . На Хрещатику завжди людно, тут люблять відпочивати кияни та
гості міста.  В цьому  році (2015) 30 травня  Київ святкуватиме  свою  1533 річницю  від заснування.
-         А  тепер розгадаємо, що є символом нашого головного міста.
1.Хто заснував місто Київ?
2.Головна вулиця міста.
3. Як ми відносимось до історії міста?
4.  Що вирішили побудувати князі на горі?
5.Де в Києві можна подивитися виставу?
6.Хто такі були Кий, Щек і Хорив?
7. Як звали їх сестру?
-Тепер згори до низу прочитайте , що є символом Києва.(слайд 9)
 Київ
Сивий Київ, на Дніпрі
Найстаріший між містами, –
Сяє, блискає з гори
Золотими куполами.
Пам'ятає він чимало:
Бачив протягом віків
І загарбницькі навали,
І хоробрість козаків...
Тут збулись про волю мрії,
Тут у вихорі подій
В славі розцвітає Київ –
Давній і завжди новий.

-  Дякую нашими історикам за такі цікаві розповіді про нашу столицю.

8.   Фізкультхвилинка. «Гра з хусточками»
 
(На столі коробка з жовтою та блакитною хусточками.  Вчитель пропонує дітям бути уважними і як тільки у нього в руках з’явиться жовта хусточка або синя виконувати рухи під музику. Жовта хустка - сонечко (руки до гори, покрутитися), синя –струмочки (руки вперед, покачування із сторони в сторону).
 

   - До слова запрошуються наші філологи.
Спробуйте пояснити значення слова «незалежна» слайд10
-         Робота за підручником
-         Підсумки читання слайд 11-12
-         Давайте прослідкуємо як починалась наша незалежність?Слайд 13-16


   9. Розповідь  вчителя про державну мову України  Слайд 17
   1) Державною мовою в Україні є українська мова.  Державна мова - це  візитна картка держави. Якою є візитна картка, такою і є держава. Немає мов кращих чи гірших. Але є мова держави, яку треба поважати, оберігати, захищати. Вона у нас є. Ніжна, ласкава, мелодійна, неповторна, співуча, калинова. Це наш скарб. Берегти і шанувати слово материнське - не просте обов'язок, а святе наше завдання.
 
    2) Чому ж сьогодні в Незалежній Україні постає питання про другу державну мову? Що заважає, всім,  хто  живе на Україні, знати українську мову, користуватися нею? Державна мова у нас одна, а інші мови нехай розвиваються поруч. Мова наша - це джерельна вода і хліб. У ній - вся історія України. Без рідної мови неможлива любов до України.  Правильно й чисто говорити своєю рідною  мовою повинен кожний. Не цурайтеся рідної мови і запам'ятаймо: Українська Держава, отже, українська мова. Нею треба не лише говорити, нею треба жити.

   3) Найбільше і найдорожче добро в кожного народу  - це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід і почуття. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося до сліз, зачувши рідне слово.

   10. Декламування учнями  поетичних рядків  про рідну мову
Мова кожного народу
Неповторна і – своя,
В ній громлять громи в негоду,
В тиші трелі солов'я…
Солов’їну, барвінкову,
Колосисту навіки -


Українську рідну мову
В дар дали мені батьки.
Берегти її, плекати
Буду всюди й повсяк час,
Бо ж єдина, так як мати, -
Мова кожного із нас.

В шелесті діброви,
В різноспіві з хащі
Чутно: «Рідна мова –
Від усіх найкраща!»
Нашу мову, діти,
Будемо ж вивчати,
Будемо любити,
Будем добре знати!

Не цурайтесь мови, люди,
Рідного джерельця,
Хай вона струмочком буде,
Хай дійде до серця!
Хай вона в піснях лунає
Кожен день і в свято.
Соловейком хай співає
В українській хаті!

Мово наша дзвінка, кришталева,
Мудра, стигла, солодка зернина.
Якщо є ти – то житиме вічно
Колисковий наш край – Україна.

11. Проблемне питання нашої конференції: Чи потрібна українцям незалежність  і як вони її шанують?
( висловлюються всі групи) Слайд 18-19

     12. Творче завданняслайд 20
    -  Розкажіть, якою ви хочете бачити свою державу Україну?
     - Що ви для неї можете зробити сьогодні?
     - Зараз кожен із вам на калиновому листочку напише своє побажання для своєї країни. Що ви бажаєте нашій рідній Україні?(Діти прикріплюють свої листочки- побажання на  карту України.)
ІV. Підведення підсумків 21-24
     Наша конференція завершила свою роботу, оскільки ми обговорили всі заплановані питання. Тож підведемо підсумки.
Любов до Батьківщини, до рідного краю – це найсвітліші і найвищі почуття.   Саме ви, діти, – майбутнє нашої держави. Тож своїми знаннями, працею, здобутками збагачуйте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, шануйте свій народ і нашу солов’їну мову.
МИ – ЄДИНА КРАЇНА! Незважаючи на усі негаразди, ми прагнемо одного – спокою, миру та чистого блакитного неба над головою.

(Звучить молитва за Україну)

1 коментар: