середа, 12 жовтня 2016 р.

ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ. ПРАВА І ОБОВЯЗКИ ГРОМАДЯН.

Тема: Громадяни  України . Права і обов’язки громадян.
Мета: познайомити учнів з поняттями : «громадянин», «права громадян», «обов’язки школярів»; вчити застосовувати права та обов’язки в повсякденному житті;
формувати у дітей прагнення бути свідомими громадянами України, в доступній ігровій формі ознайомити з поняттями « право дитини» згідно з Конвенцією ООН і Конституцією України;
розвивати культуру мовлення; вміння аналізувати; розвивати творчі здібності дітей;
виховувати любов до Батьківщини; правову грамотність; повагу до людей и до себе
Обладнання:    презентація, комп’ютер , записи пісень, « правова квітка», «квітка обов’язків» , індивідуальні картки
Тип уроку : урок – гра


                                            Хід уроку
І. Організація класу.
Дитя моє! Права  дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевне знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам’ять,
Порадь і друзям прочитати,
Хай прочитають тато й мама -
Закони всі повинні знать!

 ІІ. Актуалізація знань учнів. (Презентація.)
У всіх людей одна святиня,
Куди поглянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині  рай.
Їм красить все х рідний край,
Нема без кореня рослини,
А  нас, людей, без Батьківщини.
1.Перевір себе
Як називається наша держава?
Які символи нашої держави?
Як до них слід ставитися?

2.Діти готували домашнє завдання (по групах) про державні символи України. Кожна група презентує свою роботу.



3.Гра - вікторина «Твоя країна – Україна» (на індивідуальних картках)
Країна, у якій я живу, називається 







Столицею нашої країни є  місто






Він  розташований на березі річки







День  Незалежності  України  відзначають













ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Різні в світі є країни,
Різні люди є на світі,
Різні гори, полонини,
Різні трави, різні квіти…
Є з усіх одна країна,
Найрідніша нам усім,
То прекрасна …( Україна)
Нашого народу дім.
Що для кожного із вас означає слово « Україна»?

IV. Повідомлення теми і мети уроку
Діти,  сьогодні у нас урок - гра.
Присвячується  він вивченню таких  понять, як  « громадянин»,
«права та обов’язки громадян», « права дитини».

V. Вивчення  нового .
1.Бесіда.
Насамперед звернемося до підручника і розглянемо малюнки на с.90.
(Розгляд та обговорення малюнків.)
- Скажіть, громадянами  якої країни ми є?
- Наша Держава надає нам права. Пригадайте , як називається документ, в якому прописані наші права?  ( Конституція України).
- Слово « конституція» в перекладі з латинської означає « встановлення».
Україна – велика незалежна держава в Європі. Дуже багато країн у світі, багато різних народів живе на нашій планеті Земля! А серед них – українці.
2.Ми всі є громадянами України. Давайте знайдемо у словнику значення слова «Громадянин»               
(      « громадянин»  - це особа, приналежна  до постійного населення  даної держави , яка користується його захистом та наділене правами  та обов’язками. Доросла людина, а також форма звернення до нього.)
3.Пояснення поняття:
Яким словом можна замінити слово «особа», щоб зміст фрази не змінився?(Людина).
Що означає « постійне населення»? (Люди, які живуть тут завжди).
Що означає « наділене правами та обов’язками»? ( Мати права та обов’язки).
Є різні форми звернення дорослих людей один до одного.
4 .   Розповідь вчителя.
Як громадяни України ми маємо права, які нам гарантовані Конституцією України.

Кожна людина має право на життя.
Кожен громадянин має право на вільну працю. Кожен може обирати труд, який йому до вподоби. Примусова праця заборонена.
Кожен громадянин має право на освіту. В залежності від віку він може відвідувати дитячий садок,  школу, коледж чи університет.
Кожен громадянин має право отримати медичну допомогу.
Громадяни України мають право на відпочинок.

У вас, дітлахів, теж є права, згідно Конвенції ООН про права дитини у світі.
Декларація – це просто
Оголошення всіх прав.
Є права й у дітей, звичайно,
Треба, щоб усяк їх знав.
На початку 20 сторіччя в багатьох країнах світу діти жили в поганих умовах: вони працювали, часто хворіли, не навчалися.
Тоді дорослі замислились над тим, як захистити дітей.
В 1923 р. Міжнародний союз   по порятунку дітей  підготував Женевську декларацію прав дитини.
Декларація - це об’ява уряду, а Женевською її назвали по місцю прийняття.
Це був перший документ  про захист дітей. Пізніше складалися  нові декларації.
 Прийнята у 1959 році, зазначає, що дитина потребує охорони й піклування.
Уряди різних держав зробили висновки про те,що
Діти - незахищена , безправна частина населення.
Їх можуть образити дорослі.
В деяких держав діти не можуть отримати освіту.
Почали розробляти Конвенцію про права дітей.
Вона вступила в дію у 1990р.
Основні вимоги Конвенції: виживання, розвиток, активна участь у житті суспільства, захист прав дитини.


Знайте, що усі ви рівні
Від народження в правах,
І людина – змалку вільна,
Наче в небі сильний птах…
Знайте ж : змалечку всіх діток
Треба вчить, оберігать,
І ніхто у всьому світі
Їх не сміє ображать!

VI. Фізкульт. хвилинка «Музична пауза»
Під музику учні виконують різні рухи, але, відпочиваючи, необхідно уважно слухати пісні. Після відпочинку, слід відповісти на запитання « На які права вказує кожна з пісень?»

«Вчать у школі »(Право на освіту)
«Канікули » (Право на відпочинок)
« Антошка»  (Право на працю)

5.Розповідь вчителя.
Однак, не все залежить від батьків. Ви відповідальні за свої вчинки самі. Сьогодні ми розмовляємо не тільки про права, але й про обов’язки, т.к. обов’язків без  прав не буває. Як ви гадаєте, що таке обов’язок?
Обов’язок – це те, що входить до кола обов’язкових дій, вчинків людини згідно закону, вимогам суспільства, бажаннями самої людини.
Кожна людина повинна бути чесною, допомагати іншим, нікого не ображати. Обов’язки бувають різні: в школі,на вулиці, на природі, в суспільних місцях. У вас є домашні обов’язки, шкільні.
Які обов’язки є в кожного з нас, як учня? (звертаємось до класного куточка. Обговорення)

VII. Закріплення і узагальнення вивченого матеріалу
1.Дидактична гра « Збери квіти»(ромашка, волошка)
Пелюстки квіточок розлетілися. На ромашці вказано «Права людини», на волошці – « Обов’язки  учнів». Ваша задача кожну пелюстку правильно прикріпити до квітки.

По одному виходять учні, читають надписи на пелюстках та прикріплюють до середини. Інші діти перевіряють, виправляють.

2.Гра «Подорож до казки» Презентація
Зараз  ми здійснимо подорож по казкам. Ваша задача визначити, яке право використали казкові герої.
О. Толстой « Золотий ключик, або Пригоди Буратіно»
Хто з персонажів скоював правопорушення?
Г. Х. Андерсен « Дюймовочка»
Які злочини вчинили проти Дюймовочки?
«Колобок»  народна казка
Які права встиг використати Колобок?
Хто вчинив злочин? Чому ви так Вважаєте?
Казка « Попелюшка»
Які права порушувалися в цій казці? Хто їх порушував?
Казка « Вовк і семеро козенят»
Яке покарання чекало на вовка  за вчинений ним злочин?

VIII. Підсумок уроку. Рефлексія.

-Доведіть, що ви запам’ятали на сьогоднішньому уроці - розгадайте кросворд.
(робота в парах на картках) Перевірка за монітором.

Вч. Дякую вам, діти, за роботу. Підніміть сигнальні картки: кому сподобався наш урок-гра (так-зелений), кому – ні (червоний)

Права треба знати,
Щоб  вміти себе захищати,
В біду не потрапляти
Та закони країни знати.
З кожним роком, з кожним днем
Ми міцнієм і ростем.
Ми права людини знаєм,

Бо постійно їх вивчаєм.

Немає коментарів:

Дописати коментар